2021 New Mexico high school football playoffs schedule, scores

Len Hayward
Las Cruces Sun-News

CLASS 6A

FINAL

(2) Rio Rancho at (1) Cleveland, 7 p.m., Nov. 27

SEMIFINALS

(1) Cleveland 42, (5) Las Cruces 24

(2) Rio Rancho 35, (3) La Cueva 34

QUARTERFINALS

(1) Cleveland 42, (8) Hobbs 14

(5) Las Cruces 35, (4) Centennial 21

(3) La Cueva 35, (6) Volcano Vista 21

(2) Rio Rancho 44, (7) Cibola 20

FIRST ROUND

(1) Cleveland (10-0), bye

(8) Hobbs 36, (9) Eldorado 2

(5) Las Cruces 42, (12) Clovis 7

(4) Centennial (8-1), bye

(3) La Cueva (9-1), bye

(6) Volcano Vista 49, (11) Carlsbad 17

(7) Cibola 41, (10) Sandia 15

(2) Rio Rancho (7-1), bye

CLASS 5A

FINAL

(4) Artesia vs. (2) Los Lunas, TBA

SEMIFINALS

(4) Artesia 57, (1) Farmington 14

(2) Los Lunas 26, (6) Goddard 21

QUARTERFINALS

(1) Farmington 28, (8) Santa Teresa 6

(4) Artesia 35, (5) Mayfield 21

(6) Goddard 14, (3) Roswell 3

(2) Los Lunas 31, (7) Belen 0

FIRST ROUND

(1) Farmington (10-0), bye

(8) Santa Teresa 21, (9) Piedra Vista 0

(5) Mayfield 49, (12) Los Alamos 3

(4) Artesia (7-3), bye

(3) Roswell (5-5), bye

(6) Goddard 56, (11) Valley 14

(7) Belen 25, (10) Deming 21

(2) Los Lunas (10-0), bye

CLASS 4A

SEMIFINALS

(1) Lovington 54, (4) Moriarty 12

(6) Ruidoso at (2) Bloomfield, 2 p.m. Saturday

QUARTERFINALS

(1) Lovington 14, (8) Silver 7

(4) Moriarty 20, (5) Albuquerque Academy 14

(6) Ruidoso 33, (3) St. Pius X 8

(2) Bloomfield 48, (7) Valencia 13

FIRST ROUND

(1) Lovington (7-3), bye

(8) Silver 40, (9) Kirtland Central 9

(5) Albuquerque Academy 14, (12) Bernalillo 6

(4) Moriaty (6-2), bye

(3) St. Pius X (8-2), bye

(6) Ruidoso 35, (11) Aztec 7

(7) Valencia 53, (10) Taos 23

(2) Bloomfield (9-1), bye

CLASS 3A

FINAL

(4) St. Michael's at Robertson, 1 p.m., Nov. 27

SEMIFINALS

(4) St. Michael's 7, (1) Raton 0

(3) Robertson 38, (2) Socorro 29

QUARTERFINALS

(1) Raton 49, (8) Hope Christian 12

(4) St. Michael's 34, (5) NMMI 14

(3) Robertson 27, (6) West Las Vegas 6

(2) Socorro 41, (10) Dexter 10

FIRST ROUND

(1) Raton (10-0), bye

(8) Hope Christian 57, (9) Navajo Prep 36

(5) NMMI 48, (12) Thoreau 8

(4) St. Michael's (7-3), bye

(3) Robertson (8-2), bye

(6) West Las Vegas 48, (11) Cobre 28

(10) Dexter 35, (7) Cuba 0

(2) Socorro (9-1)

CLASS 2A

FINAL

(3) Eunice 28, (1) Jal 15

SEMIFINALS

(1) Jal 53, (4) Texico 12

(3) Eunice 45, (2) Tularosa 6

QUARTERFINALS

(1) Jal 50, (8) Estancia 0

(4) Texico 53, (5) Capitan 35

(3) Eunice 54, (6) Hagerman 3

(2) Tularosa 28, (7) Lordsburg 8

EIGHT-MAN

FINALS

(1) Tatum 22, (2) Melrose 14

SEMIFINALS

Tatum 52, Logan 0

Melrose 56, Fort Sumner/House 24

QUARTERFINALS

Tatum, bye

Logan 24, Magdalena 18

Fort Sumner/House 54, Mesilla Valley Christian 14

Melrose, bye

SIX-MAN

FINALS

Gateway Christian 70, Ramah 28

SEMIFINALS

Gateway Christian 48, Roy/Mosquero 24

Ramah 35, Animas 30

QUARTERFINALS

Gateway Christian 53, Elida 0

Roy/Mosquero 37, Clovis Christian 16

Animas 60, Mountainair 28

Ramah 46, Hondo Valley 24