Presidential Candidates
Joe Shirley Jr.: 10,910
Chris Deschene: 9,734
Russell Begaye: 7,404
Donald Benally: 5,286
Kenneth Maryboy: 3,153
Edison J. Wauneka: 2,454
Ben Shelly (Incumbent): 2,454
Myron McLaughlin: 2,333
Carrie Lynn Martin: 2,136
Dale E. Tsosie: 1,278
Duane H. Yazzie: 1,112
Moroni Benally: 965
Cal Nez: 592
Edison “Chip” Begay: 547
Hank Whitethorne: 398
Kee Yazzie Mann: 336
Dan Smith: 216
Navajo Nation Council
Shiprock Chapter
Ray Begaye: 540
Tom Chee: 468
Wallace Charley: 301
Lula Jackson: 225
William Lee: 187
Rose Fasthorse Nofchissey: 178
Myron K. Begay: 66
Wilbur M. Nelson Jr.: 42
Jerry Jay Todacheene: 17
Nenahnezad, Newcomb, San Juan, Tiis Tsoh Sikaad, Tsé Daa K’aan and Upper Fruitland Chapters
LoRenzo Bates (Incumbent): 1,505
George Arthur: 614
Beclabito, Cove, Gadii’ahi-Tokoi, Red Valley, Sheep Springs, Toadlena-Two Grey Hills and Tsé Alnaozt’i’í Chapters
Larry Duncan: 662
Amber Kanazbah Crotty: 572
Everett Howe: 468
JR Hunt: 390
David L. Tom (Incumbent): 240
Eloise Brown: 228
Stanley Hardy: 207
Aneth, Mexican Water, Red Mesa, Teec Nos Pos and Tólikan Chapters
Davis Filfred: 869
Steven S. Benally: 435
Herman Farley: 411
Francis Redhouse: 316
David L. John: 266
Bahastl’ah, Coyote Canyon, Mexican Springs, Naschitti and Tohatchi Chapters
Mel R. Begay (Incumbent): 939
Harrison Plummer: 576
Willis Nez: 426
Peter Watchman: 269
Carol W. Bitsoi: 245
Hoskie Bryant: 219
Tom Ranger: 145
Baca-Prewitt, Casamero Lake, Counselor, Littlewater, Ojo Encino, Pueblo Pintado, Torreon and Whitehorse Lake Chapters
Leonard Tsosie (Incumbent): 747
Daniel E. Tso: 547
Fernie Yazzie: 482
Hoskie Kee: 272
Becenti, Crownpoint, Huerfano, Lake Valley, Nageezi, Nahodishgish, Tsé ‘íí’áhí and Whiterock Chapters
Jonathan Perry: 573
Danny Simpson (Incumbent): 518
Ben Woody Jr.: 370
Janice Padilla: 305
Gilbert Roger: 245
Julius Elwood: 221
Andrew C. Charley: 176
Church Rock, Iyanbito, Mariano Lake, Pinedale, Smith Lake and Thoreau Chapters
Edmund E. Yazzie (Incumbent): 1,361
Anselm Morgan: 675
Titus Jay Nez: 571
Anthony Begay: 244
Alamo, Ramah and Tóhajiilee Chapters
Martha Garcia: 466
Norman M. Begay: 396
Leo L. Pino: 190
Buddy Mexicano: 163
George Apachito (Incumbent): 81
Lukachukai, Rock Point, Round Rock, Tsaile-Wheatfields and Tsé Ch’ízhí Chapters
Nelson S. BeGaye (Incumbent): 669
Norman L. Begay: 480
Zane James: 474
Margie R.S. Begay: 390
Jaye R. Tom: 326
Chinle Chapter
Leonard Pete (Incumbent): 807
Harry Claw: 491
Eugene Tso: 419
Oak Springs and St. Michaels Chapters
Jonathan Hale (Incumbent): 799
Curran Hannon: 403
Houck, Klagetoh, Lupton, Nahata Dziil and Wide Ruins Chapters
Lorenzo Curley (Incumbent): 536
Raymond Smith Jr.: 340
Arbin Mitchell: 301
Darrell Tso: 293
LaVerne Joe: 272
Clarence Chee: 160
LaVonne Tsosie: 153
Cornfields, Ganado, Jeddito, Kin Dah Lichíí and Steamboat Chapters
Alton Joe Shepherd (Incumbent): 2,133
Dilkon, Greasewood Springs, Indian Wells, Teesto and White Cone Chapters
Lee Jack Sr.: 603
Elmer P. Begay (Incumbent): 553
Eula C. Yazzie: 373
Henry Haskie: 179
Bill Spencer: 142
Navajo Mountain, Oljato, Shonto and Ts’ah bii Kin Chapters
Jonathan Nez (Incumbent): 1,524
Forest Lake, Hardrock, Kíts’íílí, Piñon and Whippoorwill Chapters
Dwight Witherspoon (Incumbent): 1,148
Jimmy Yellowhair: 516
Bill Yazzie: 340
Cameron, Coalmine Mesa, Leupp, Tolani Lake and Tsídii To’ii Chapters
Leonard Chee: 804
Walter Phelps (Incumbent): 743
Lorenzo Robbins: 184
Crystal, Fort Defiance, Red Lake and Sawmill Chapters
Tom M. White Jr.: 530
Benjamin L. Bennett: 475
Genevieve J. Jackson: 463
Virginia A. Benally: 362
Alfred Barney: 267
Arval T. McCabe: 183
Juanita J. Martinez-Chavez: 151
Bááháálí, Chichiltah, Manuelito, Red Rock, Rock Springs and Tsayatoh Chapters
Seth Damon: 858
Paul Houston: 444
Walter B. Hudson: 364
Arlene Nakai-Brown: 324
Emily Ellison: 313
Maureen Curley: 183
Christopher H. Morris: 133
William Skeet: 129
Chancey Martinez: 86
Blue Gap-Tachee, Cottonwood-Tselani, Low Mountain, Many Farms and Nazlini Chapters
Kee Allen Begay Jr.: 897
Crystalyne Gayle Curley: 519
Harry Gorman Jr.: 397
Lee Vincent Bigwater: 278
Sampson Begay: 223
Marlene Thomas: 187
Chilchinbeto, Dennehotso and Kayenta Chapters
Walter Begay Jr.: 466
Nathaniel Brown: 417
Stanley Clitso: 410
Harrison Tsosie: 211
Sylvia Laughter: 210
Teddy Begay: 104
Bodaway-Gap, Coppermine, K’ai’bii’tó, LeChee and Red Lake-Tonalea Chapters
Tauchoney Slim Jr.: 565
Regina Allison: 467
Shalinda Johnson: 344
Billy Arizona Jr.: 263
Darrell R. Marks: 242
Marie B. Acothley: 157
Chester Claw: 149
Darlene Martin: 92
Tó Nanees Dizí Chapter
Otto Tso: 489
James Bilagody: 274
Angie Williams: 239
Raymond Maxx: 206
Perry B. Yazzie: 69
Navajo Board of Election Supervisors
Northern Agency
Watona Kellywood: 6,192
Eastern Agency
Leslie Chavez: 5,778
Clara Jean Daye: 4,251
Fort Defiance Agency
LeNora Y. Fulton: 8,313
Bertha Aguirre: 4,013
Western Agency
Ruth Gilmore: 5,076
Ruth H. Watson: 3,144
Navajo Board of Education
Northern Agency
Bernadette Todacheene: 7,443
Eastern Agency
Dolly C. Begay: 4,558
Pauleen A. Billie: 4,219
Bucky B. Apache: 1,666
Fort Defiance Agency
Pauline M. Begay: 10,240
Chinle Agency
Marlene Burbank: 5,723
Western Agency
Delores Greyeyes: 3,949
Asa Begaye: 3,210
Marlene Laughter: 1,210
At-Large Contests
Shiprock Associated Schools Inc.
Northern Agency
Kerlena Tso: 4,762
Mae Y. Sandoval: 3,615
Navajo Preparatory School
Fort Defiance Agency
Sherrick Roanhorse: 8,633
Larry Rodgers: 2,661
Dibé Yazhi’ Habit’ lin-Borrego Pass School
Baca-Prewitt and Casamero Lake Chapters
Janet Mariano: 456